27 Листопада 2020

Порівняння глікомакропептидів та традиційних АКС

Чи є різниця у масі тіла у дітей, що вживали глікомакропептиди та традиційних амінокислотні замінники білка?

(Енн Дейлі, Шерон Еванс, Алекс Пінто, Кетрін Ешмор, Аніта Макдональд, Бірмінгемська дитяча лікарня, Велика Британія)

Надмірна вага та ожиріння дітей з ФКУ викликають занепокоєння. Зростання та розвиток м’язів (м’язова маса) залежать від якості та кількості харчового білка. У хворих на ФКУ 80% від білка надходить з білкових замінників, які традиційно засновані на амінокислотах без фенілаланіна. Останнім часом, як альтернатива традиційних білкових замінників, використовується побічний продукт виробництва сиру – глікомакропептиди (GMP).

Було проведене 3-річне дослідження, що порівнює глікомакропептиди (GMP) та амінокислоти (AA) та їх вплив на форму тіла у дітей.  У дослідженні брали участь 48 дітей, 13 з них вживали лише GMP (GMP100), 16 дітей – суміш GMP та
AA (GMP50) та 19 дітей вживали лише AA. Середній вік: група GMP100 – 9,2 років, група GMP 50 – 7,3 років та група AA  – 11.1 років.

Результати: З урахуванням віку, статі та статевого дозрівання статистично значущих відмінностей між віковими групами не виявлено по м’язовій масі, % жиру, вазі або зросту. Усі групи мали надлишкову вагу.

Висновки: Форма тіла була однаковою у всіх трьох групах, але всі три групи мали надлишкову вагу незалежно від типу білкових замінників. Більший акцент слід робити на контролі ваги у дітей.

Чи може замінник білка на основі глікомакропептида зробити дитину менш голодною?

Раніше вважалося, що білок з глікомакропептидів (GMP) може допомогти покращити почуття ситості, тим самим призводячи до зменшення споживання калорій і зниження маси тіла. Протягом 3 років ми порівнювали вагу та індекс маси тіла (ІМТ) у дітей, які вживали GMP порівняно з амінокислотними сумішами (АА).

Результати: З урахуванням віку та статі не виявлено відмінностей між споживанням енергії, вагою або ІМТ між трьома групами. Кількість дітей із зайвою вагою або ожирінням також була однаковою між групами.

Висновки: Не було жодних ознак на підтримку теорії про те, що GMP сприяв поліпшенню насичення. Ми не виявити зменшення споживання енергії або різниці в кількості дітей, які мали надлишкову вагу, або страждають ожирінням у групі, яка приймала GMP100 або GMP50, порівняно з групою АА.

Чи змінюється швидкість засвоєння амінокислот?

У звичайному харчуванні амінокислоти (АА) повільно засвоюються з їжею; вони необхідні для зростання і нарощування м’язів. На відміну від цього, при ФКУ амінокислоти з білкових замінників не потребують тривалого травлення і швидко викидаються в організм. Швидке перетравлення амінокислот з білкових замінників може знизити їх ефективність та доступність. Зазвичай рекомендується додавати ще 20-40% амінокислот, щоб компенсувати це швидке поглинання. Глікомакропептид (GMP) складається з пептидів і амінокислот, тому є припущення, що він може засвоюватися повільніше, ніж звичайна їжа.

Ми порівняли, що відбувається з рівнем амінокислот у крові після прийому білкових замінників: традиційних амінокислотних сумішей АА та GMP та АА у різних пропорціях (GMP1 та GMP2).

Результати: Порівнявши три групи, не виявлено відмінностей у загальній кількості амінокислот у крові або натще, або через 2 години після їди. Деякі окремі амінокислоти, напр. тирозин і лейцин були вище після прийому GMP2, але це було тому, що кількість цих амінокислот була вищою в GMP2 порівняно з GMP1 та AA.

Висновки: GMP, що складається з пептидів та AA, схоже, не засвоюється інакше, ніж білкові замінники, виготовлені лише з АА.