Як правильно розрахувати натуральний білок та суміш?

1 крок. На початку введення низькофенілаланінової («нульової») дієти можливо буде необхідне годування дитини лише амінокислотною сумішшю. Остерігатися цієї поради не треба. Амінокислотна суміш для немовлят – це харчування, розраховане на покриття усіх потреб організму дитини, до складу якої не входить амінокислота фенілаланін. На момент введення дієти в крові малюка кількість фенілаланіну велика, її достатньо для усіх потреб організму на ті декілька діб, що запропоновані для «нульової» дієти.

При введенні амінокислотної суміші, для адаптації організму до нового харчування, рекомендовано розведення сухого порошку не менш, ніж 1 до 8. Тобто, на 10 г сухої суміші береться 80 мл теплої води та добре збовтується у пляшці для годування. При цьому, якщо дитина схильна до закрепів, можна допоювати дитину водою під час перерви між годуваннями. Кількість воді – 30-40 мл на кг ваги дитини на добу.

Якщо дитина добре переносить суміш, далі можна застосовувати АКС у стандартному розведенні, тобто 1 до 7 (на 10 г сухої суміші 70 мл води). Не рекомендується відмірювати суміші мірними ложками, тому що вага суміші в такому випадку буде приблизна. Суміші треба відважувати на електронних вагах, особливо молочну, якщо дитина на штучному вигодовуванні.

Після 1-4 діб годування дитини тільки амінокислотною сумішшю, до дієти  обов’язково потрібно додати натуральний білок (грудне молоко чи адаптовану молочну суміш). Натуральний білок обов´язково слід давати дитині під час кожного годування.

Приклад. При годуванні грудним молоком  дитини масою тіла 4400 г, віком 1 місяць, об’єм необхідного харчування складає приблизно

4400 / 5 = 880 мл

До дієти потрібно ввести 3,6 г натурального білку (це 180 мг ФА).

3,6 г натурального білку/180 мг ФА міститься в 400 мл грудного молока.

Розрахуємо необхідну кількість АКС, щоб нагодувати дитину.

880 мл – 400 мл = 480 мл готової розведеної амінокислотної суміші.

1). При 8-ми разовому годуванні дитини з грудним вигодовуанням, на одне годування дитині спочатку треба дати 480 / 8 = 60 мл готової розведеної амінокислотної суміші з пляшечки, а потім прикласти до грудей, щоб докормити грудним молоком.

2) При 8-ми разовому годуванні дитини, при годуванні зцідженим грудним молоком, на одне годування дитині спочатку треба дати 400/8 = 50 мл молока з пляшечки, а потім догодувати розведеною амінокислотною сумішшю, згідно з апетитом малюка. Орієнтовно це буде 480 / 8 = 60 мл готової розведеної амінокислотної суміші, але може бути або більше, або менше – за апетитом дитини.

3) При 8-ми разовому годуванні дитини адаптованою молочною сумішшю, робиться наступний розрахунок.

В дієті малюка молочна суміш – НАН 1 з білком 9,6 г в 100 г сухої суміші, або  9,6 * 50 = 475 мг ФА.

Дозволена добова кількість фенілаланіну – 180 мг ФА, або 3,6 г білку.

Через складання пропорції розрахуємо у якій кількості сухої суміші НАН 1 знаходиться 180 мг ФА/ 3,6 г білку.

Х = 180*100/475 = 37,9 г сухої суміші на добу.

На одне годування, при годуванні 8 разів на добу, дитині треба

37,9/8 = 4,7 г сухої суміші НАН 1.

Розведення молочної суміші, згідно з рекомендаціями виробника 1 до 6, тобто води треба брати в шість разів більше, чим суміші. Тому готової до споживання молочної суміші на добу буде 37,9*6=227 мл.

Обсяг годування повинен бути доповнений амінокислотною сумішшю. Це буде, орієнтовно, 880 – 227 = 653 мл готової амінокислотної суміші на добу.

При розведенні 1 до 8  –  653 / 8 = 81,6 г сухої суміші на добу.

На одне годування 81,6 / 8 = 10,2 г сухої суміші, розводити на 82 мл теплої води.

Розрахунок зроблено орієнтовний і це зовсім не означає, що дитина обов’язково повинна з’їсти увесь нарахований об’єм, або ж, якщо малюк виявляє бажання, неможна дитині додати ще невелику порцію розведеної амінокислотної суміші. Годувати дитину потрібно за апетитом!

Якщо дитина на грудному вигодовуванні, то спочатку її годують розведеною амінокислотною сумішшю з пляшечки, а потім прикладають до грудей до повного насичення.

Якщо малюка годують молочною сумішшю, то спочатку годують нею з пляшечки, а потім з другої пляшечки амінокислотною сумішшю до насичення. Такий же засіб застосовують при годуванні зцідженим грудним молоком.  При всіх засобах годування дитина повинна з’їсти рівно стільки, скільки потрібно їй самій.

Хоча виробник дозволяє змішувати амінокислотну та молочну суміші в одній пляшці, практика вигодовування показує, що дитина не завжди доїдає розведені таким чином суміші до кінця, тому дуже часто недоотримує всю добову кількість розрахованого натурального білку.  Тому краще адаптовану молочну та амінокислотну суміші давати дитині в окремих пляшках.

2 крок. Паралельно з першим кроком, матері дитини з ФКУ треба багато уваги звернути на збереження власного грудного молока. У період, коли дитина знаходиться на годуванні тільки амінокислотною сумішшю, якщо таки дні рекомендовані лікарем, слід зціджуватися за кожним годуванням малюка. Молоко рекомендуємо заморозити в морозилці, потім воно може  стати в великій нагоді.

Якщо зберегти грудне вигодування з якоїсь причини не вдалося, на допомогу прийдуть молочні суміші: НАН-1 з білком 9,6 г, Нутрілон 1 з білком 9,7 г на 100 г сухої суміші, абож інші адаптовані молочні суміші.

3 крок. Цим кроком стане якнайшвидше придбання електронних кухонних вагів, щоб відвішувати суміші, а в подальшому інші продукти харчування дитини. При придбанні вагів треба звернути увагу на похибку зважування. Вона не повинна бути більше, ніж 1 г. Для відважування молочної суміші та продуктів, які мають багато білку у складі, рекомендуємо придбати ювелірні електронні ваги, що вимірюють до 0,1 г.

Якщо ви придбали електронні ваги з точністю зважування до 1 г, рекомендуємо зважувати всю добову норму адаптованої молочної суміші зранку. Таким чином похибка зважування буде мінімальна, не більше ніж на 0,5 г сухої суміші.

Також вам будуть потрібні ваги для зважування дитини, оскільки до року малюк росте дуже швидко та дієту слід перераховувати кожного тижня, або й частіше (коли вага дитини збільшується на 200 – 300 г). У цьому випадку можна обійтись просто напільними вагами – спочатку зважуємось з дитиною на руках, а потім без неї. Різниця двох показань і є вагою дитини.

4 крок. На цьому етапі необхідно зрозуміти принцип розрахунку дієти. На цей час аналіз у вашої дитини вже знизився та знаходиться в оптимальних межах, тобто від 2 до 6 мг%.

5 крок. Рекомендуємо батькам навчитись самостійно брати у дитини кров  на аналіз. Для цього треба звернутися за порадою до кваліфікованих медичних спеціалістів.

Занизький рівень фенілаланіну дуже небажаний, може початись зворотний процес катаболізму – розпаду власних білків для поповнення дефіциту фенілаланіну, а високий рівень фенілаланіну в крові має токсичний вплив на мозок. Тому  необхідно навчитись «балансувати» дієтою, щоб постійно підтримувати рівень фенілаланіну в крові дитини в безпечних межах.

Найкращий, найоптимальніший рівень фенілаланіну в крові дитини – від 2 до 4 мг%. Це саме такий рівень є необхідним для нормального розвитку організму та доброго самопочуття дитини.