Як вірно взяти кров на аналіз?

Рівень фенілаланіну в крові має контролюватися в один і той самий час. Традиційно кров беруть зранку натщесерце, тоді рівень ФА у крові, як правило, максимальний. В цей період рівень фенілаланіну у крові є інформативним, тобто він покаже як організм справляється з тою кількість добового фенілаланіну, що отримав напередодні.

Взяти кров можна, як в лабораторії, так і в домашніх умовах. Щоб узяти кров у дитини, вам знадобляться:

  • Бланк-тест для аналізу на ФА – а це бланк з колами зі спеціального паперу – можна попросити в лабораторії генетичного центру;
  • Автоматичний скаріфікатор типа Акку-чек або автоланцети та додаткові голки – можна придбати в аптеці (для належного проколу потрібні голки хоча б 30G);
  • Вата та спирт.

Необхідно вірно підібрати глибину проколу (можна зробити два проколи поруч), дочекатись великої краплі та один раз торкнутись краплею, але не пальцем, до паперу.

Прокол слід робити не у кінчик пальця, а у подушечку збоку від середньої лінії пальця.

На кожне коло на бланку кров наноситься лише один раз. Заборонено наносити на вже нанесену кров другий шар крові – це спотворює результати дослідження.

Після взяття крові на аналіз, бланк слід висушити на повітрі, протягом не менш, ніж 45 хвилин, краще 3 – 3,5 години, без впливу прямих сонячних променів та нагрівальних приладів, щоб пляма крові не доторкалась при сушінні до поверхонь. Після висушування бланк радять упакувати в новий невеликий поліетиленовий пакет, та законвертувати, щоб надіслати поштою. Слід звертати увагу на строки придатності бланків та їх вигляд. Не можна, щоб бланк був пом’ятий, з перегинами на місці збору крові, або пожовтілий.

За новими європейськими рекомендаціями, якщо вимірювати середнє значення за добу, краще брати кров через 2-3 години після максимально білкової їжі (наприклад, після обіду) та вживання АКС. Тоді зрозуміло, чи правильно розраховане споживання білку та АКС, щоб уникнути «піків» рівня ФА після їди.