Як розрахувати споживання білку для дорослого?

На сьогоднішній день в Україні норма споживання білку визначається відповідно до Наказу МОЗ України від 03.09.2017 № 1073 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах та енергії». Також в «Уніфікованому клінічному протоколі первинної та вторинної спеціалізованої медичної допомоги фенілкетонурія» міститься рекомендація, що норми споживання білку для пацієнтів з ФКУ мають бути вищими, ніж для здорового населення, на 20-40%.

Порівнюючи національні норми, викладені у Наказі, та рекомендації ВООЗ (FAO / WHO / UNU),  бачимо, що наші норми значно перевищують рекомендацій безпечного споживання.

Тож на які норми нам треба орієнтуватися, щоб робити розрахунки?

Ось рекомендації, викладені у European PKU Guidelines, які було опубліковано у 2017 році:

«Пацієнти з найбільш важким дефіцитом фенілаланінгідроксилази, як правило, щоденно приймають менше 350 мг фенілаланіну і тому якість амінокислотних добавок має дуже важливе значення. Загальне споживання білка повинне відповідати безпечному рівню споживання білку для відповідного віку (FAO/WHO/UNU 2007), додатково з 40% L-амінокислот, враховуючи природний білок або добавки, у відповідності з рекомендаціями FAO/WHO/UNU 2007, використовуючи ідеальну масу тіла для розрахунку дозування.

(ідеальна маса тіла (кг) х 0,8) – споживання натурального білка (г)] х 1,4 = доза білку за рахунок суміші (г)

Цей розрахунок включає додаткові 20% амінокислот, щоб компенсувати так зване засвоєння незамінних амінокислот і ще 20% L-амінокислот для оптимізації ефекту L-амінокислот на рівень фенілаланіну в крові. Якщо приймати невірні дози L-амінокислот, то ці амінокислоти знижують швидкість синтезу білка, а білковий обмін стає катаболізмом. В умовах катаболізму білка, фенілаланін не тільки не використовується для синтезу білку, а також вивільняється, що провокує збільшення концентрації. Таким чином, L-амінокислоти знижують концентрацію фенілаланіну в крові.

 У дорослих пацієнтів прийом збільшених доз амінокислот протягом усього життя пов’язують з протеїнурією і зниженням швидкості клубочкової фільтрації. Амінокислотні добавки необхідно приймати рівномірно три рази в день, щоб мінімізувати коливання концентрації фенілаланіну в крові.

Оптимальна кількість тирозину в раціоні з низьким вмістом фенілаланіну залишається невідомою, але додаткові добавки разом з амінокислотними добавками не є позитивним фактором».

Чому у розрахунках використовується не фактична, а ідеальна маса тіла? Тому, що якщо пацієнт має зайву вагу, розраховуючи лікувальний білок за стандартною формулою, ми збільшуємо кількість лікувального білку, що призведе до ще більшого зростання ваги та навантаження на всі органи та системи.