Як мотивувати дитину дотримуватися довготривалої дієти?

Найскладніше в довготривалій дієтотерапії – це не розрахувати дієту з правильним кількістю білків, жирів, вуглеводів та калорій, не підібрати індивідуальну толерантність, а найскладніше – добровільно і усвідомлено прийняти систему дієтотерапії зі строгим обмеженням споживання великої кількості продуктів харчування. Найскладніше – це дотримуватися харчових обмежень все життя.

Як же допомогти дитині з самого раннього віку зробити цей складний вибір, як направити її на цей шлях?

Дієтологи з великим досвідом пропонують починати з себе, з харчування всієї родини. Це не означає, що всім здоровим членам родини треба відмовитися від вживання заборонених для дитини з ФКУ продуктів. Зовсім ні. Людина з ФКУ споживає той білок, якого їй не вистає, з лікувальної суміші, а здорові люди повинні отримувати свій білок, всі необхідні нутрієнти із продуктів та страв, які не шкідливі для здоров’я. Ви повинні усвідомити, що ваша дитина повністю переймає той стиль харчування, який бачить з дитинства, і у дорослому житті швидше за все, дотримуватиметься такого ж стилю. Якщо у вашій власній дієті на обідньому столі буде багато овочів, якщо овочі та фрукти будуть складати базу харчування родини, то і ваша дитина буде наслідувати цей приклад у майбутньому.

Крім власного прикладу, для дітей з ФКУ дуже важливе постійне мотивування у дотриманні дієти. Це полягає в тому, що батьки розповідають (можна пояснити на якихось прикладах або розповісти казку на дану тему)  та нагадують дитині, чому так важливо дотримуватися дієти, якщо бачать, що рівень мотивації падає. Ні в якому разі неможна лаяти дитину за погані аналізи. В цьому, насамперед, ваша провина, недодивилися або щось зробили не так саме ви. Треба розібратися, чому це трапилось, та докласти максимум зусиль, щоб виправити ситуацію і знов підняти мотивацію.

Можна спонукати дитину поставити перед собою якусь велику життєву ціль, наприклад: «Щоб знайти гарну високооплачувану роботу, треба добре вчитися. А відмінно навчаються діти, які добре мислять, мають гарну пам’ять. Для цього и потрібно дотримуватися дієти».

Мрійте про майбутнє разом із своєю дитиною, надихайте її на навчання, допомагайте у цьому всім, чим зможете. І не забувайте, що дитину треба не тільки мотивувати та допомагати йти до цілі, а й заохочувати. Ні в якому разі таким заохоченням не повинна бути їжа! Відвідання цирку або похід до кінотеатру чи розважального центру, довгоочікувана іграшка, книжка, подорож на море – все це приклади таких заохочень. Тільки не треба домовлятися завчасно – ти будеш дотримуватися дієти, а я тобі куплю за це… Це велика помилка. Заохочення повинно бути винагородою за те, що дитина вже виконала, за те, що перед цим добре дотримувалася дієти та має гарні показники рівня фенілаланіну крові. Дуже добре дітьми сприймаються невеликі подарунки-сюрпризи від сторонньої людини (це може бути якийсь аніматор), який перед цим похвалить дитину за те, що вона добре дотримується дієти.

Для підтримання у дітей на високому рівні гормонів «щастя та задоволення» (тому що сита, задоволена та щаслива дитина не буде порушувати дієту), можна порадити включати до меню такі продукти харчування, як морська капуста, банани, авокадо, невеликі порції гречаної та вівсяної каші.

Хваліть за успіхи віч на віч та при розмовах із сторонніми. Це допоможе дитині підвищити впевненість у собі, у своїх силах. При цьому не заважає іноді підкреслювати дитині, що в усіх успіхах їй допомагає правильне харчування.