Як пояснити важливість дотримання дієти у школі?

Фенілкетонурія вимагає від дитини величезної самодисципліни, тому що дуже складно протистояти спокусам спробувати щось заборонене. До того ж дитині не хочеться чимось відрізнятися від однолітків, вона може боятися глузувань. Якщо дитина має відвідувати групу продовженого дня або екскурсії, їй доведеться пити амінокислотну суміш у присутності інших дітей, тому питання неминучі.

Ні в кого не викликає презирства людина, хвора на діабет, алергік або вегетаріанець. Чому ж потрібно боятися сказати одноліткам те, що тобі потрібно дотримуватися певної дієти? Розкажіть дитині, що мільйони людей у світі мають певні обмеження в харчуванні – через здоров’я чи з моральних міркувань. Люди з діабетом і серцевою хворобою уникають цукрів і жирів. Людям з алергією на деякі продукти, такі як яйця, горіхи або молюски доводиться уникати навіть декількох молекул білків, які викликають алергію, або навіть можуть стати причиною смерті.

Зараз в супермаркетах продається величезна кількість безглютенових продуктів – вони потрібні не тільки хворим на целіакію, вони є часткою здорового харчування, а тому нікого вже не дивують. Величезна кількість людей, подібно вегетаріанцям, або людям на кошерній дієті, уникають певних продуктів з моральних або релігійних міркувань. Тому дотримання дієти вже не здається чимось незвичайним.

Ви повинні пояснити дитині, що високий ФА може призвести до:

  • проблемам навчання
  • порушення концентрації
  • порушення процесів мислення
  • порушення зорово-рухової координації
  • проблем з мовою
  • дисграфії
  • неврологічних проблем, або ж, навіть, судом

Намагайтеся пояснити дитині, що бажання з’їсти щось із заборонених продуктів не має сенсу. Продукт буде знаходитися в роті, доставляючи задоволення смаком, всього кілька секунд, а ось зайвий фенілаланін буде отруювати організм довгий час. Дитина зрозуміє безглуздість і небезпеку спроб «поїдання» високобілкових продуктів. Ні в якому разі не карайте, не кричіть, не позбавляйте заохочень – все це може викликати зворотній ефект, дитина може тільки озлобитися і робити наперекір. Найкращий шлях – співпраця та підтримка.