Як розповісти дитині про ФКУ?

Ваша дитина росте, і ось уже перед нами маленька людина, особистість, зі своїм характером, смаками і потребами. Дитина приймає активну участь у житті сім’ї, взаємодіє з оточуючим світом. Удосконалюється мова, навички самостійного прийому їжі.

У цьому віці діти дуже активні та допитливі, тому дитина може виявити цікавість до того, що їдять інші діти та дорослі. Не варто ізолювати дитину від сім’ї й суспільства тільки тому, що її харчування відрізняється від інших. Дитина повинна приймати їжу разом з дорослими або з однолітками у дитячому садку, під наглядом вихователів. Спільна трапеза формує навички правильної поведінки за столом, навчає основам раціонального харчування.

Якщо дитина ставить запитання, ЧОМУ їй не можна ті чи інші продукти, радимо поступово, простими словами, пояснювати сутність захворювання. В нашій групі у Фейсбук навіть є казки та вірші на цю тематику. Спробуйте самі увімкнути фантазію та придумати сюжет, що буде цікавий малюкові та надасть йому зрозумілу для його віку інформацію про його особливості.

В інтернеті можна знайти навчальні роліки, наприклад PKU Kids video для дітей, що вже мають деяку уяву про будову тіла. Поясніть дитині простими словами зміст цього роліку.

Фенілкетонурія, або ФКУ – це не захворювання, як інші, коли у тебе висипка, або нежить, або висока температура.

ФКУ пов’язана з твоїм тілом та тим, що ти їси.

В усіх продуктах – хлібі, рибі, яйцях, груші, моркві, м’ясі – є така речовина, що називається фенілаланін. Він такий маленький, що ти не можеш його побачити.

Коли ти щось їси, ти пережовуєш іжу, та її маленькі часточки потрапляють у шлунок. Вони там перетворюються на кашицю, яка потрапляє далі у кішківник та залишається там на декілька годин.

Потім частина цієї кашиці вийде назовні, коли ти підеш до туалету. Інша частина залишається в твоєму тілі та потрапляє у кров. В крові буде фенілаланін, що потрапив туди з їжі.

Далі кров тече до печінки. У дітей, в яких немає ФКУ, печінка переробляє весь фенілаланін. Але в тебе є ФКУ, твоя печінка не працює, як потрібно, та не переробляє весь фенілаланін. Тому зайвий фенілаланін через кров буде потрапляти в твій мозок, та буде отруювати його.

Тому, якщо ти їстимеш продукти, де забагато фенілаланіну, твій мозок буде накопичувати фенілаланін. З часом фенілаланін у твоєму мозку заважатиме тобі нормально думати, грати з друзями.

Фенілананін зробить тебе хворим. Тобто, щоб залишатися здоровим, тобі треба їсти менше фенілаланіну.

Тому всі продукти ми поділяємо на три групи:

Перша – продукти, що мають забагото фенілаланіну. Це хліб, риба, яйця, м’ясо та курятина. Тобі не можна їх їсти.

Друга – це продукти, що містіть фенілаланін, але не багато – овочі та фрукти. Ти можеш їсти їх, але треба зважувати та підраховувати фенілаланін, щоб не з’їсти зайвого.

Третя група – спеціальні низькобілкові продукти, де немає фенілаланіну, які ти можеш їсти, скільки завгодно. Іноді ти можеш їсти щось солодке.

Отже, низькобілкові продукти, овочі, фрукти та амінокислотна суміш хоча б три рази на день – це твоє найкраще харчування, щоб не захворіти.

Батьки повинні постійно поповнювати свої знання про ФКУ і використовувати їх у практиці щоденної дієти. Навчаючи дитину правил правильного харчування, батьки повинні підкреслювати значущість вживання виключно дозволених продуктів та амінокислотної суміші.