Коли та як вводити прикорм?

Прикорм рекомендується вводити не раніше шести місяців, як для малюків на грудному вигодовуванні, так и для малюків на штучному вигодовуванні. Правила введення прикорму практично не відрізняються від загальних для всіх малюків. Це пов’язане з тим, що саме в цьому віці травна система немовлят готова до початку прикорму і починає виділяти ферменти, необхідні для переробки «дорослої» їжі.

Однак темпи розвитку у кожної дитини індивідуальні. З урахуванням їх, досвідчений педіатр може сказати, чи готовий ваш малюк до знайомства з дорослою їжею, а також з яких продуктів у вашому випадку слід починати. Якщо дитина багато хворіє, має схильність до алергії, народилася з малою масою або недоношеною, терміни початку прикорму можуть зсуватися. А від стану здоров’я дитини, темпів її збільшення у вазі, рівня психомоторного розвитку залежить вибір перших продуктів. Сьогодні ніхто не буде наполягати на яблучному соці як «першому» прикормі. Навпаки, сік найчастіше стає третім або навіть четвертим в лінійці продуктів прикорму.

Малюк сам, своєю поведінкою теж підкаже матусі, чи готовий він до введення прикорму чи ні. Пропустити цю «готовність» складно, якщо він «доріс» до «дорослої» їжі, то малюк буде активно тягнутися до маминої тарілки…

Сьогодні переважній більшості дітей лікарі та фахівці з дитячого харчування рекомендують починати прикорм з каш або овочів. Фрукти містять багато кислот і цукрів, мають яскраво виражений смак і після них складно «умовити» малюка їсти більш прісну їжу. Овочі рекомендують малюкам спокійним. А рухливим краще починати з каш – вони зарядять енергією і дадуть сили для нових відкриттів.

В нашому випадку найкраще почати саме з овочевого прикорму, далі ввести каші, а потім фруктові пюре і соки.

Для першого прикорму краще всього використовувати спеціальні дитячі овочеві пюре відомих фірм. Чому? Тому що так подрібнити овочеве пюре, щоб малюку було зручно і безпечно їсти, як подрібнене в баночці, мамі навряд чи вдасться. Але і це не найголовніше. Треба не забувати, що промислове, герметично упаковане дитяче харчування набагато безпечніше  з боку санітарії.

Щоб зберегти ніжну травну систему дитини і одночасно м’яко привчити його до спільного столу, при введенні прикорму слід дотримуватися певних правил:

  • Прикормлювати можна абсолютно здорову дитину. Найменше нездужання, період (3 – 5 днів) до та після профілактичного щеплення є протипоказаннями для початку прикорму;
  • Перша їжа пропонується дитині у невеликих кількостях, поступово її обсяг збільшується, температура їжі 37 – 38 градусів;
  • Дитина повинна бути голодна, але не настільки, щоб через занепокоєння не могла їсти;
  • Якість подрібнення страв залежить від появи у дитини перших зубів;
  • Обов’язково ведення харчового щоденника, підрахунок їжі за день, куди записують кількість, реакцію дитини на новий вид харчування;
  • Страви дають малюкові перед годуванням грудьми та амінокіслотною сумішшю

Найважливіше правило, яким часто нехтують молоді мами – не потрібно прагнути нагодувати досхочу дитину новою для нього їжею. Необхідно завжди пам’ятати, що основним харчуванням на першому році життя дитини є грудне молоко (або адаптована молочна суміш) та амінокіслотна суміш.

Чим старшою стає дитина, тим більше стає потреба в поживних речовинах. Молоко поступово замінюється кашами і пюре.

Ліпше відмовитися від непотрібної різноманітності в харчуванні. Особливо, якщо дитина схильна до алергії. Треба віддавати перевагу продуктам з меншою кількістю інгредієнтів. Також продукти повинні бути, по можливості, без підсилювачів смаку, барвників та ароматизаторів. Маленькі діти вміють дуже тонко розрізняти і запам’ятовувати смак.

Якщо ви вирішили користуватися готовими продуктами, то ви повинні стежити, щоб їх склад був по можливості простим. Один сорт крупи і один сорт фрукта цілком достатньо, цукор та інші підсолоджувачі і смакові добавки зайві.

У першому півріччі із введенням прикорму дитині вже важче вжити весь нарахований об’єм амінокислотної суміші для немовлят, тому її можна частково замінити на концентровану суміш з вищим білковим еквівалентом.