Як правильно давати овочевий прикорм?

Якщо ваш дитина має досить вгодований вигляд, щічки нагадують щоки хом’ячка і мило виглядають з-за вушок, а ви дбаєте про правильне та корисне харчування малюка, то вибір першого прикорму, швидше за все, зупиниться на овочевих пюре. Проти початку прикорму з гарбуза – джерела різних корисних мікроелементів і вітамінів – не заперечує самий прискіпливий дипломований спеціаліст по дитячому харчуванню. Отже, ви вже вирішили починати підгодовувати свого малюка і зупинили свій вибір на овочевих пюре.

Перший прикорм овочами традиційно починається з моно-пюре (пюре з одного виду овоча). Якщо дитина негативно відреагує на новий продукт, ви будете точно знати, на який продукт була алергічна реакція. Крім цього, навантаження на організм “одним новим продуктом” менше, ніж кількома, і дитині легше адаптуватися до нових продуктів. У малюка ферменти організму ще незрілі, тому йому складніше переварити полі-їжу, ніж моно-їжу.

Обов’язково дивіться на етикетку, щоб уточнити хімічний склад, і якщо в складі білок не вказано, то купувати таке пюре не рекомендуємо, оскільки овочів і фруктів без вмісту фенілаланіна не буває. Виробникам дозволено не вказувати білок у складі продукту, якщо він менший за 1 г в 100 г готового продукту.

Всі продукти (і овочі в тому числі) діляться на продукти з низьким ступенем активності, середньої ступенем і високою активністю. Для першого прикорму потрібно обов’язково брати продукти з низьким ступенем алергенності – це кабачки, патисони, ріпа, гарбуз (світлих тонів) і цвітна капуста. Коли низькоалергенні овочі вже введені, можна починати водити “середньоалергенні” овочі, такі як картопля, перець зелений. І на саму останню чергу потрібно залишити високоалергенні продукти, типа томатів, моркви, буряка, селери та інших.

  • Прикорм вводиться, починаючи з чверті чайної ложки раз на день, краще в першій половині дня, на другий завтрак. З кожним днем обсяг збільшується поступово, приблизно в 2 рази. До вікової норми доводиться за 7 – 10 днів. Щодня оцінюється стан шкіри дитини, проблеми з травленням, якщо з’являються які-небудь зміни, то введення прикорму призупиняється.
  • Поступово обсяг доводиться до 50-100 мл, переконавшись, що все в порядку, можна спробувати дати інший овоч. Правила введення ті ж самі, починаючи з невеликої кількості, обсяг пропонованого дитині пюре поступово збільшують.
  • Загальне правило для будь-якого прикорму – не частіше одного продукту в 1-2 тижні!
  • Не давайте два нових овоча відразу, тільки моно-пюре. Приблизно через пару місяців після введення овочів можна починати давати дитині рослинну олію, додаючи невелику кількість в овочеве пюре. Дуже корисно давати олії, отримані “холодним” способом, тому що вони містять поліненасичені жирні кислоти, які потрібні для розвитку дитини. Такими кислотами багато лляне масло, масло волоського горіху.
  • Щоб звести можливу алергічну чи іншу реакцію на овочі до мінімуму, потрібно вводити овочі (та й будь-який інший продукт) максимально обережно, тим більше, якщо малюк схильний до діатезу, алергії, запорів, діареї і т. д.

Запропонуйте новий овоч на початку годування, коли дитина максимально голодна, по можливості змішайте його зі старою знайомою дитині їжею. Якщо ви годуєте грудьми, то кожен новий прикорм давайте малюку запити груддю (за його бажанням, звичайно), це допоможе маляті переварити і засвоїти новий для його травної системи продукт. Якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, то оптимально після введення нового продукту дати трохи знайомої суміші. Якщо у малюка це не перший прикорм, то змішайте овоч зі “старою” (знайомою дитині) їжею. Це робиться для підготовки травної системи до нової їжі, для того, щоб ферментативним системам, кишківнику, шлунку було легше працювати, переварюючи «знайому» їжу.

Чим з менших порцій нової, невідомої їжі ви почнете прикорм, тим краще. Чим менше початкова кількість овочів, чим повільніше вона збільшується, тим менше ймовірність виникнення діатезу.