Що таке «англійська дієта»?

Низькофенілаланінова дієта може створювати багато практичних труднощів для дитини та його сім’ї. Необхідність щоденно зважувати всі фрукти та овочі може бути важко запровадити на практиці, якщо дитина відвідує дитячий садочок або школу.

Дуже корисно стимулювати дітей вживати в їжу більше овочів та фруктів, тому що в наслідок дотримання низькобілкової дієти з великим споживанням вуглеводів та жирів, може виникнути небезпека ожиріння. Крім того, багато фруктів та овочів є природним джерелом мікроелементів, включаючи вітаміни та антиоксиданти, і вони краще засвоюються, ніж хімічні добавки, додані до АКС. Фрукти та овочі мають порівняно низький вміст фенілаланіну (овочі приблизно 4%, а фрукти 3%).

У 2003 році британський дієтолог Anita MacDonald та її колеги опублікували перші докази, що підтверджують концепцію “вільних” фруктів та овочів. У Великій Британії така практика вже має  40-річну історію. Цей підхід простіше для дитини, і він, ймовірно, допоможе у довготривалому дотриманні дієти.

У 2012 році були опубліковані два європейські документи, які містять підтверджуючі докази, які дозволяють припустити, що багато фруктів та овочів з низьким вмістом ФА можуть застосовуватися в дієті ФКУ без вимірів. Ці документи дуже важливі.

Спершу німецькі вчені вивчали групу з 14 дітей з ФКУ, у віці від 2 до 10 років. Це було чотиритижневе перехресне рандомізоване дослідження, яке дозволило вживати фрукти та овочі <75 мг / 100 г без вимірювання протягом двох тижнів. Дозвіл вживання фруктів і овочів без вимірювання збільшив споживання фенілаланіну на 58 мг на добу, і це не вплинуло на концентрацію фенілаланіну в крові.

Друге дослідження було проведено у Швейцарії. Лікарі дозволили 50 пацієнтам  не вимірювати кількість фруктів та овочів, що містять <100 мг / 100 г. Вони описали це як спрощену дієту. Нова дієта не вплинула на рівень фенілаланіну в крові незалежно від тяжкості ФКУ або віку дитини.

Таблиця 1. «Англійська дієта»

 Дозволені без вимірювань – всі овочі    та фрукти, які містять <75 мг / 100 г, а      також:   Продукти, що треба вимірювати
  (порція, що дорівнює 1 г білку)
  Банан   Інжир (60 г)
  Фініки   Паростки квасолі (55 г)
  Гриби (печериці)   Броколі (65 г)
  Сушені фрукти   Цвітна капуста (60 г)
  Бананові чіпси   Спаржа (60 г)
  Авокадо   Батат (60 г)
  Молодий зелений горошок (60 г)
  Картопля (45 г)

 

В Європейських рекомендаціях 2017 року зазначено, що багато фруктів і овочів можуть бути включені в дієту без зважування, обрахування в дієті та контролю фенілаланіну в крові, якщо вміст ФА не перевищує 75 мг на 100 г продукту.

ВАЖЛИВО! Якщо ви хочете це спробувати, обов’язково ретельно контролюйте рівні ФА. Ми сподіваємось, що ця практика допоможе батькам  простіше та швидше розраховувати щоденну дієту. Але зауважимо, що все індивідуально, і якщо ви бачите, що рівні ФА зростають – радимо дочекатися такого віку, коли це стане можливим.